آژانس تبلیغاتی لاین لند – lion marketing agency
Professional Marketing Agency

کمپین بازاریابی 360 درجه چیست؟

  

کمپین بازاریابی 360 درجه، یک کمپین تبلیغاتی کامل و خلاقانه است. به بیان ساده کمپین 360 درجه یک کمپین بازاریابی یکپارچه است که تمام ابزارهای تبلیغاتی را با یک هدف و یک پیام تبلیغ به کار می‌گیرد تا پیام را به بهترین صورت به مخاطب منتقل کند. مهم‌ترین هدف در کمپین 360 درجه برقراری ارتباط با مشتری است.

تجربه کمپین 360 درجه برای مخاطب، باعث ایجاد هم‌افزایی در انتقال پیام می‌شود. مهم نیست مشتری شما کجاست، در فروشگاه، در فضای شبکه‌های اجتماعی، در حال جست‌وجو در اینترنت و یا در خیابان. مشتری ارتباط با برند را تجربه می‌کند. بنابراین باید تمرکز و توجه بیشتری به پیام‌هایتان در تبلیغات داشته باشید و مخاطب را به‌درستی در سفر مشتری راهنمایی کنید.

    • این کمپین زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که محصولی جدید به بازار عرضه می‌شود و یا ورژن جدید و بهتری از محصولی قدیمی به بازار عرضه می‌شود. متناسب با بازار هدفی که برای این محصول جدید در استراتژی بازاریابی در نظر گرفته‌شده است، کمپین 360 درجه با پیام خاص آن محصول و جامعه مخاطبین طراحی و اجرا می‌شود.
    • تبلیغات 360 درجه باید از لحاظ بصری و گرافیکی با طراحی بسته‌بندی محصول، هماهنگ باشد. همه تبلیغات باید دارای ترکیب رنگ مشخص و پیامی یکسان و یا مرتبط باشند.
    • محصولاتی که با کمپین 360 درجه معرفی می‌شوند، الزاماً نباید قیمت‌های یکسان داشته باشند. ممکن است سه محصول با ویژگی‌هایی متفاوت برای افراد متفاوتی ارائه‌شده باشد و برای هرکدام می‌توان قیمت‌گذاری منحصربه‌فردی انجام داد.

تبلیغ در فضای وب‌سایت‌های معتبر ایرانی در مدیااد

مدیااد، به شما کمک می‌کند تا کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکار خود را در معتبرترین وب‌سایت‌های ایرانی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

چرا از کمپین 360 درجه استفاده کنیم؟

در حال حاضر کسب‌وکارهای زیادی به شیوه‌های مختلف تبلیغات انجام می‌دهند و تبلیغات در دوره‌های زمانی کوتاه و آن هم فقط در یک رسانه و یا تبلیغات در رسانه‌های مختلف که یکپارچه نیستند، تأثیر مناسبی در یادآوری برند شما نخواهد داشت. برای بالا بردن ROI در تبلیغات، برنامه بازاریابی منسجم می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

اهداف و دلایل استفاده از کمپین 360 درجه

دلایل مهم دیگری برای استفاده از کمپین 360 درجه وجود دارد.

1-مشخص کردن و یا تغییر جایگاه برند

مشخص کردن جایگاه و یا جایگاه‌یابی (positioning) درواقع یافتن فضایی در ذهن مخاطب است که یک برند با تمام ویژگی‌هایش در ذهن مشتری به خود اختصاص می‌دهد. این جایگاه به‌تدریج و بر اساس ارتباطات و تعامل با مشتریان شکل می‌گیرد. برای مشخص کردن این جایگاه و یا تغییر آن، استفاده از یک ابزار بازاریابی مثلاً تبلیغات تلویزیون و یا بنرهای فیزیکی در بزرگراه‌ها کافی نخواهد بود. نمونه بازاریابی 360 درجه با این هدف، کمپین Old Spice است. این برند در ذهن مردم طوری جاافتاده بود که محصولاتش را برای افراد میان‌سال و با سن و سال بالا مناسب می‌دانستند و افراد جوان‌تر کمتر از محصولاتش استفاده می‌کردند. Old Spice با اجرای کمپین 360 درجه، دید تازه‌ای درباره محصولاتش در جامعه ایجاد کرد و جایگاه برند خود را تغییر داد.

در کالج تپسل بخوانید!  بهترین روش‌های بازگرداندن کاربران غیرفعال به اپلیکیشن

2-استراتژی برند سازی مجدد(rebranding)

 

برندسازی مجدد یکی از بزرگ‌ترین وظایف هر برندی است . برندسازی مجدد ممکن است به خاطر ورود به بازار یک منطقه جغرافیایی دیگر باشد و یا دلایل دیگری داشته باشد. همچنین ممکن است برندسازی مجدد با تغییر لوگو همراه باشد و نمونه آن تغییر لوگوی اپل در طول زمان است.

3- بهبود عملکرد محصول و معرفی آن به بازار هدف

برندهایی که محصولاتی با عملکرد ضعیف داشته‌اند گاهی بعد از اصلاح محصول از کمپین‌های 360 درجه برای معرفی ورژن جدید محصول استفاده می‌کنند. معمولا این برندها قبل از این تبلیغات چندانی برای محصول خود نداشته‌اند و سعی می‌کنند با این کمپین، محصول را بیشتر به جامعه معرفی کنند.

پیاده‌سازی کمپین 360 درجه

کمپین 360 درجه تنها استفاده هم‌زمان از مدیا و کانال‌های تبلیغاتی مختلف نیست. بلکه شامل برنامه‌ریزی یکپارچه و با یک هدف برای تک‌تک اجزای آمیخته بازاریابی  برای انتقال پیام مشخص به جامعه است. در بازاریابی 360 به هر کدام از برخوردهای مشتری با برند توجه می شود و برای آن برنامه ریزی می‌شود.

اهمیت داده‌ها در بازاریابی 360 درجه

 

کمپین 360 درجه موفق پیامی را برای کمپین در نظر می‌گیرد که افراد جامعه به آن علاقه‌مند باشند. در این صورت پیام به‌خوبی توسط مخاطبین دریافت می‌شود. اگر تابه‌حال کمپین‌هایی راه‌اندازی کرده‌اید و یا داده‌هایی از مشتریان در وب‌سایت و اپلیکیشن خود دارید، تحلیل این داده‌ها به شما در طراحی هوشمندانه‌تر کمپین 360 در هر کدام از قسمت‌ها کمک می‌کند. با این تحلیل می‌توانید پیام درستی را برای کمپین در نظر بگیرید.

روش‌های مختلف مورداستفاده در کمپین 360 درجه

سایت

اهمیت داشتن سایت برای کسب‌وکارهای امروز تقریبا برای همه ما واضح است. تصور کنید که بعد از راه‌اندازی کمپین، مخاطبین نام برند شما را در وب سرچ کنند و سایتی از شما پیدا نکنند. این موضوع عملا تبلیغات شما را بی‌نتیجه می‌کند.

معمولاً وب‌سایت اولین تصویری است که مخاطب از شما دریافت می‌کند و اولین تصویر بیشترین اثرگذاری را دارد. در واقع وبسایت محلی است که با آن می‌توانید به‌خوبی با مخاطب ارتباط برقرار کنید.

 

تولید محتوا

تولید محتوا علاوه بر اینکه بر روی افزایش ترافیک و سئو مؤثر است، درواقع به برند شما هویت می‌دهد و با این هویت می‌توانید با جامعه مخاطبین ارتباط برقرار کنید.

رسانه‌های اجتماعی

سوشال مدیا مارکتینگ ازجمله مهم‌ترین روش‌های بازاریابی در فضای کسب‌وکارهای امروزی است. برای آشنایی بیشتر با سوشال مدیا مارکتینگ می‌توانید مطالب زیر را در کالج تپسل مطالعه کنید:

سئو

همه ما از اهمیت سئو و راهکارهای آن مطلع هستیم. بیش از 93%  فعالیت‌های آنلاین کاربران با جست‌وجو شروع می‌شود. درنتیجه برای اثربخشی کمپین‌های 360 درجه بهبود سئو موضوعی ضروری است.

تبلیغ در فضای محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های موبایل در تپسل

تپسل، به شما کمک می‌کند تا کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکار خود در فرمت‌های مختلف تبلیغاتی (ویدئویی، بنری، همسان، ریتارگتینگ) را در محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

کمپین 360 درجه شامل بهینه‌سازی وبسایت و همچنین سئو می‌شود تا در صورت مواجهه مشتریان و سرچ کلمات کلیدی مرتبط با محصول، مشتری بتواند به‌راحتی وبسایت شما را پیدا کند. طراحی مناسب لندینگ پیج نیز در کمپین‌های آنلاین در نوع نگاه مشتری به برند و همچنین نرخ تبدیل اهمیت ویژه‌ای دارد.

در کالج تپسل بخوانید!  Adjust (ادجاست) ابزاری برای اندازه‌گیری موبایل

تبلیغات کلیکی PPC

بر اساس آمار نرخ کلیک سه کمپین کلیکی برتر دنیا (در موتورهای جست‌وجو مانند تبلیغ در گوگل) حدود 41% است. با یک کمپین تبلیغات کلیکی خوب و حساب شده می توانید تعداد زیادی از مخاطبین را به لندینگ پیج خود هدایت کنید. این امکان را تبلیغات دیگر در کمپین 360 درجه مانند تبلیغات تلویزیونی یا بنر فیزیکی به شما نمی‌دهد.

ارتباط با مشتریان و روابط عمومی

می دانیم ارتباط با مشتریان نباید با فروش محصول تمام شود. ارتباط با مشتریان پس از فروش محصول بر چهره برند شما اثر مثبتی خواهد داشت. در صورت دریافت پیام انتقادی از مشتریان درباره محصول، با برخورد مناسب و رسیدگی به مسئله می‌توانید تأثیر منفی که به خاطر نقص محصول، ایجادشده را برطرف کنید. بعضی برندهای مشهور اطلاعات مشتریان را هنگام خرید دریافت می‌کنند و تا سال‌ها روز تولد و یا مناسبت‌های دیگر را به مشتریان تبریک می‌گویند.

ایمیل مارکتینگ

براساس تحقیقات 91% از مشتریان ایمیل خود را به صورت روزانه چک می‌کنند. ایمیل مارکتینگ از ابزارهای متداول دیجیتال مارکتینگ است که معمولا هزینه‌ای هم ندارد و استفاده از آن را برای یک کمپین 360 درجه توصیه می‌شود. از جمله ویژگی های خوب ایمیل مارکتینگ، امکان ارسال ایمیل به صورت شخصی‌سازی‌شده برای هر مخاطب است.

استفاده از اپلیکیشن‌ها در کمپین بازاریابی

اگر اپلیکیشن موبایل دارید، می‌توانید بنرهایی و یا از طریق پوش نوتیفیکیشن در اپلیکیشن در راستای کمپین خود قرار دهید. این، روش کم‌هزینه ای برای معرفی بیشتر کمپین شما خواهد بود.

همچنین از راه‌های مؤثر دیگر در دنیای آنلاین امروز، استفاده از تبلیغات درون اپلیکیشنی است. با توجه به رشد سریع ساخت اپلیکیشن و کسب وکارهای مبتنی بر اپلیکشن در دنیای امروز، تبلیغات درون اپلیکیشنی بسیار مورد توجه است و تاثیر بالایی نسبت به هر یک از روش‌های دیجیتال مارکتینگ خواهد داشت.

 

نمونه های موفق کمپین 360 درجه ، برند آدیداس

از جمله برندهایی که  کمپین‌ 360 درجه طراحی و اجرا کرده است برند آدیداس است که ویدئوی مربوط به این کمپین را در زیر می توانید ببینید.

نمونه ایرانی کمپین 360 درجه ، “دیگه زنگ نزن” اسنپ فود

از جمله کمپین‌های 360 درجه که اخیرا اجرا شد، کمپین “دیگه زنگ نزن” اسنپفود است. احتمالا شما هم با حداقل یک مورد از المان‌های این کمپین مواجه شده‌اید. شروع این کمپین با تیزینگ همراه بود و بعد از آن بنرهای محیطی و بنرهایی در تبلیغات دیجیتال با همین شعار و توضیح واضح تر اجرا شد. همچنین تبلیغاتی بر روی وسایل نقلیه در راستای این کمپین در سطح شهر قابل مشاهده بود. همچنین بروشورهایی برای این کمپین تهیه شده و پخش شد. هرچند در ادامه کپی‌هایی توسط کسب‌وکارهای دیگر از ایده پیام این تبلیغ اتفاق افتاد، ولی در نوع خود کمپینی خلاقانه بود که همه جنبه‌های تبلیغات را متناسب با بودجه و استراتژی خود پیاده‌سازی کرده بود.

در فضای شبکه‌های اجتماعی ویدئویی هم برای این کمپین وایرال شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت. این ویدئو را در ادامه می‌توانید ببینید. در تهیه این ویدئو از اینفلوئنسرها استفاده شده است که استفاده از اینفلوئنسر انتخاب خوبی برای تبلیغات ویدئویی است.